Gmina Góra Kalwaria

Wielcy miłośnicy małej ojczyzny. Minęło 30 lat!

Z zaangażowaniem zgłębiają i upowszechniają lokalną historię. To w dużej mierze dzięki nim mamy wiedzę o najstarszych dziejach Góry Kalwarii. Mowa o Towarzystwie Miłośników Góry Kalwarii i Czerska (TMGKiC).

28 lutego nadarzyła się sposobność, by tym społecznikom okazać wdzięczność. Odbyły się mianowicie obchody 30-lecia ich działalności. Goście dziękowali przede wszystkim prezesowi organizacji Wojciechowi Prus-Wiśniowskiemu i jego żonie Bożenie, których można nazwać lokomotywami Towarzystwa.

– Każda społeczność potrzebuje liderów, którzy dzięki pasji w sercu są w stanie tworzyć wielkie dzieła. Dzieło państwa Prus-Wiśniowskich i osób, które ich wspomagają, służy wszystkim mieszkańcom naszej gminy – powiedział podczas mszy św. w intencji Towarzystwa proboszcz Góry Kalwarii ks. Andrzej Jerominek.

W Ośrodku Kultury, gdzie miała miejsce zasadnicza część jubileuszu, stowarzyszeniu gratulował burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. – Wszyscy jesteśmy pełni uznania dla waszych dokonań. Dalej czyńcie dobro i piękno – oświadczył.

W uroczystości przy ul. por. Białka licznie uczestniczyli sympatycy TMGKiC. Przybyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji, m.in. Związku Piłsudczyków, Związku Podhalan, Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa i Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej. Obecni byli też Janusz Piechociński, były wicepremier, czy Zbigniew Czaplicki, pełnomocnik marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Państwo Prus-Wiśniowscy jednak nie tylko pamiątkowe dyplomy odbierali, ale i wręczali – tym, którzy wspierają Towarzystwo.

Nie zabrakło występów artystycznych. Na scenie pojawił się chór Coniew, a Małgorzata Jarecka zaśpiewała przeboje Anny Jantar.

O historii i dorobku Miłośników długo by mówić. W Ośrodku Kultury te trzy dekady streścił prezes TMGKiC. Jak przypomniał, pomysł utworzenia organizacji zajmującej się lokalną, tak bogatą historią zrodził się podczas spotkań władz lokalnych z mieszkańcami. Na przełomie lat 1987 i 1988 powstał „komitet założycielski”. W jego skład wchodzili: Władysław Kraska (został pierwszym szefem Towarzystwa), mjr Mieczysław Bogusławski, Grzegorz Jabłoński, płk Zdzisław Kasprzyk, płk Józef Kruk, Edward Marchocki i Krystyna Przybyszewska. Nikt z nich nie doczekał jubileuszu 30-lecia... TMGKiC zarejestrowano w roku 1989.

Stowarzyszenie przede wszystkim walnie przyczyniło się do wydania kluczowych książek o historii naszego miasta: „Dziejów Góry Kalwarii”, „Vinea Christi” i „Księgi sądów dworskich miasta Nowej Jerozolimy”. Wydało też dotychczas prawie 100 numerów swojego biuletynu „Komunikat”. W 2012 roku zostało uhonorowane odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Kopiuj linkPodziel się na Facebook.comPodziel się na Twitter.com

Wyświetlono: 275

Zobacz również

 • 12.03.2020 Społeczeństwo

  Jeden procent podatku zostaw w naszej gminie

  Zachęcamy, aby 1 proc. podatku PIT przekazać mieszkańcom gminy Góra Kalwaria i tutejszym organizacjom. Aby ułatwić Państwu taki krok, urząd miasta stworzył Bazę 1%. Zawiera ona dane osób...
 • Odsłonięcie tablicy
  12.03.2020 Samorząd

  Biskupie Stefanie, dziękujemy!

  Uhonorowaniem wybitnych mieszkańców, koncertem i biegiem Góra Kalwaria uczciła swe 350. urodziny. – Jesteśmy wdzięczni, że powołałeś do życia nasze ukochane miasto. Że zbudowałeś nasz...
 • 12.03.2020 Samorząd

  Młodzież będzie obradować

  Uczniowie wszystkich naszych szkół podstawowych i ponadpodstawowych wyłonili swoich reprezentantów – Młodzieżową Radę Gminy. 21 wybranych osób ma za zadanie m.in. • przekazywać...

Gmina Góra Kalwaria

Adres:

05-530 Góra Kalwaria

ul. 3 Maja 10

 

22 727 34 11-13

umig@gorakalwaria.pl

Godziny pracy urzędu:

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria jest otwarty w godzinach:

poniedziałek: 800 – 1700

wtorek: 800 - 1600

środa: 800 - 1600

czwartek: 800 - 1600

piątek: 800 - 1500

Powrót do góry