Gmina Góra Kalwaria

Biskupie Stefanie, dziękujemy!

Uhonorowaniem wybitnych mieszkańców, koncertem i biegiem Góra Kalwaria uczciła swe 350. urodziny.

– Jesteśmy wdzięczni, że powołałeś do życia nasze ukochane miasto. Że zbudowałeś nasz dom. Dom, w którym jest nam dobrze i z którym wiążemy naszą przyszłość. Biskupie Stefanie, dziękujemy! Niech nam żyje Góra Kalwaria! – wołał 26 lutego przed ratuszem burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

Właśnie 26 lutego – 1670 roku – na wniosek biskupa Stefana Wierzbowskiego, właściciela wsi Góra, król Michał Korybut Wiśniowiecki pisemnie zezwolił na powstanie tu miasta Nowa Jerozolima (które Górą Kalwarią zaczęło być nazywane w XIX wieku).

– Górę zakupiłeś, biskupie Stefanie, jako miejsce spustoszone i wyludnione wskutek potopu szwedzkiego. Gdybyś nie zdecydował się na taki krok, zapewne wieś zniknęłaby z mapy Rzeczpospolitej. Ale ty Górę nie tylko ocaliłeś. Postanowiłeś uczynić z niej miasto absolutnie wyjątkowe: sanktuarium Męki Pańskiej przypominające Jerozolimę z czasów Chrystusa. Twój śmiały zamiar się urzeczywistnił. Powstał jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce – przypominał burmistrz zgromadzonym przy ul. Ratuszowej.

GÓRA KALWARIA ZAWSZE SIĘ PODNOSIŁA

Przed ratuszem, przy kolumnach, odsłonięto tablicę poświęconą biskupowi Wierzbowskiemu. To jednocześnie kamień węgielny pod budowę pomnika założyciela miasta. Oprócz Arkadiusza Strzyżewskiego odsłonięcia dokonali: Wojciech Prus-Wiśniowski (prezes Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska, które wystąpiło z inicjatywą wzniesienia pomnika) oraz ks. Andrzej Jerominek i Marcin Niedziółka (jako przedstawiciele społecznego komitetu budowy monumentu).

Tablicę ufundował Wiesław Wilczyński z Kątów. Wykonana jest z marmuru świętokrzyskiego, podobnie jak płyta, którą przykryty był pierwotny grób bp. Wierzbowskiego (w nieistniejącym już kościele na terenie obecnego cmentarza parafialnego). Dziś nagrobna płyta znajduje się przed wejściem do kościoła Na Górce. Właśnie w tej świątyni, w podziemiach, spoczywa XVII-wieczny hierarcha. W dniu jubileuszu 350-lecia kwiaty na sarkofagu złożyli przedstawiciele samorządu, parafii i Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska.

Po zakończeniu plenerowej ceremonii odbyła się w Ośrodku Kultury uroczysta sesja Rady Miejskiej. Lokalnym władzom i mieszkańcom pogratulowali parlamentarzyści: wicemarszałek Senatu Michał Kamiński oraz posłanki Kamila Gasiuk-Pihowicz i Bożena Żelazowska. Obecni byli przedstawiciele samorządów województwa, powiatu i sąsiednich gmin. Odczytano list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.

– Dzięki mieszkańcom i samorządowcom to miasto pięknie się rozwija. Życzę kolejnych sukcesów. Niech będzie to miejsce, gdzie spełniają się aspiracje. Do przodu, Góro Kalwario! – przemawiał Michał Kamiński.

– Góra Kalwaria to wieloletnie twórcze współistnienie dwóch religii: chrześcijańskiej i żydowskiej. Myślę, że tak cenne dziedzictwo przyniesie miastu jeszcze wiele korzyści – dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Z kolei przewodniczący Rady Miejskiej Jan Rokita podkreślał, że nasza mała ojczyzna przez wieki „upadała, ale i podnosiła się”. – To dzięki niezłomnej woli mieszkańców. Mimo wojen, powstań oni zawsze potrafili budować Górę Kalwarię od nowa – zaznaczał.

Premier natomiast stwierdził w swoim liście: „Tutaj, w Górze Kalwarii, udowadniacie, że potencjał naszego państwa leży nie tylko w największych ośrodkach, ale i w lokalnych społecznościach”.

Listy gratulacyjne przesłali też m.in. wojewoda Konstanty Radziwiłł oraz marszałek województwa Adam Struzik, który ponadto przyznał gminie Góra Kalwaria medal Pro Masovia za wkład w rozwój Mazowsza. Wręczyła go na sesji posłanka Bożena Żelazowska.

RYNEK IMIENIA ZAŁOŻYCIELA

Gminni radni podczas obrad uhonorowali – jednogłośnie – dwóch wybitnych mieszkańców. Ks. Zygmunt Sajna, proboszcz Góry Kalwarii zamordowany przez hitlerowców za aktywność patriotyczną, otrzymał tytuł Zasłużony dla Góry Kalwarii. Natomiast bp. Stefan Wierzbowski został patronem kalwaryjskiego rynku. Renata Przybylska, nauczycielka w kalwaryjskim liceum im. ks. Sajny, kreśląc sylwetkę proboszcza, podała niezwykłą ciekawostkę: warszawskie seminarium duchowne, które ukończył Zygmunt Sajna, współtworzył biskup Wierzbowski.

Uroczystość w Ośrodku Kultury uatrakcyjnili akordeonista Dariusz Świnoga (dostał owację na stojąco) oraz... król Michał Korybut Wiśniowiecki, który odczytał swą zgodę na założenie miasta, a także XVIII-wieczny wiersz o Nowej Jerozolimie autorstwa bp. Ignacego Krasickiego. W czasie sesji wygłoszono również wiersz o Górze Kalwarii napisany przez mieszkańca, Tadeusza Sasa.

Na koniec, wieczorem, bp. Wierzbowskiemu hołd oddano na sportowo. Prawie 80 mieszkańców (w tym burmistrz Strzyżewski) wzięło udział w honorowym II Biegu Stefana. Dystans liczył niemal 5 km, a najmłodszym uczestnikiem był Bartek z Góry Kalwarii, mający zaledwie 9 lat.

Kopiuj linkPodziel się na Facebook.comPodziel się na Twitter.com

Wyświetlono: 184

Załączniki

Zobacz również

Gmina Góra Kalwaria

Adres:

05-530 Góra Kalwaria

ul. 3 Maja 10

 

22 727 34 11-13

umig@gorakalwaria.pl

Godziny pracy urzędu:

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria jest otwarty w godzinach:

poniedziałek: 800 – 1700

wtorek: 800 - 1600

środa: 800 - 1600

czwartek: 800 - 1600

piątek: 800 - 1500

Powrót do góry