Gmina Góra Kalwaria

Bądźmy Gotowi! Nie dajmy się!

Pod takim hasłem Fundacja Gotowi.org, twórca portalu gotowi.org, bezpłatnego serwisu o zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi, prowadzi swoją kampanię informacyjną dla każdego z nas.

Celem kampanii jest szerzenie wiedzy o przygotowaniu się na zagrożenia oraz skutecznym radzeniu sobie z nimi. Fundacja (która ma swoją siedzibę w Dobieszu w gminie Góra Kalwaria) chce dotrzeć do świadomości Polaków i zwrócić uwagę, że zwykła zapobiegliwość i bycie gotowym na zagrożenia mogą uratować życie.

Zmiany klimatyczne, jakie mają miejsce w otaczającym nas świecie, przynoszą coraz częstsze i coraz bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe. Kurczą się plony, wyczerpują się zapasy wody, pojawiają się nowe konflikty, migracje ludności, rozprzestrzeniają się choroby. Od kilku miesięcy jesteśmy skupieni na globalnej pandemii COVID-19. Niezależnie od tego w Polsce, tylko od marca do lipca, mieliśmy kolejne katastrofy naturalne: powodzie, huragany, pożary i realną groźbę blackout, trwa susza stulecia. Nie sposób zapobiec tym zjawiskom, ale można być przygotowanym i ograniczać ich skutki.

13 października przypada XXX Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof, ustanowiony przez ONZ w grudniu 1989 roku. Jego organizacja jest elementem kampanii prowadzonej przez Fundację Gotowi.org.

Program będzie realizowany wśród dzieci i młodzieży od 12. roku życia, w pierwszej kolejności w szkołach z województw mazowieckiego, pomorskiego oraz małopolskiego. W następnej – z łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Wybór ten nie jest przypadkowy. Został oparty o rekomendacje autorów raportu firmy Deloitte i Polskiej Izby Ubezpieczeń „Klimat ryzyka” z 2019 r., który wymienia te rejony jako najbardziej zagrożone skutkami katastrof.

Celem obchodów XXX Międzynarodowego Dnia Ograniczania Skutków Katastrof w szkołach jest:

 • zwiększenie świadomości występowania katastrof naturalnych w każdym czasie i wszędzie oraz możliwych skutkach społecznych i osobistych;
 • zaangażowanie uczniów w działania związane z ograniczaniem skutków katastrof i redukcję ryzyka zagrożeń poprzez nabywanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności oraz planowanie i zarządzanie ryzykiem,
 • zachęcenie młodzieży do podzielenia się uzyskanymi informacjami z rodziną i bliskimi.

XXX Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof Fundacja Gotowi.org organizuje we współpracy z UNDRR.

Kopiuj linkPodziel się na Facebook.comPodziel się na Twitter.com

Wyświetlono: 170

Zobacz również

 • 30.09.2020 Społeczeństwo

  Wesprzyj naszą gminę i spisz gospodarstwo rolne!

  Rolnicy z naszej gminy, liczymy na Was! Jeśli wszyscy weźmiecie udział w Powszechnym Spisie Rolnym, to mamy ogromną szansę na atrakcyjne nagrody dla naszych przedszkoli i szkół! Drodzy Rolnicy,...
 • 30.09.2020 Sport

  Jedenaście biegów na 11 listopada

  Wielkimi krokami zbliża się Bieg Niepodległości o Puchar Burmistrza Góry Kalwarii. W poniedziałek ruszyły zapisy. Już dwudziesty ósmy raz 11 listopada na ulicach naszego miasta będą się...
 • 1.10.2020 Samorząd

  Zgłoś uprawę konopi i maku

  Burmistrz miasta i gminy Góra Kalwaria informuje, że zobowiązany jest przekazać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego informacje dotyczące ilości planowanego areału uprawy...

Gmina Góra Kalwaria

Adres:

05-530 Góra Kalwaria

ul. 3 Maja 10

 

22 727 34 11-13

umig@gorakalwaria.pl

Godziny pracy urzędu:

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria jest otwarty w godzinach:

poniedziałek: 800 – 1700

wtorek: 800 - 1600

środa: 800 - 1600

czwartek: 800 - 1600

piątek: 800 - 1500

Powrót do góry