Gmina Góra Kalwaria

Zadbają o zdrowie psychiczne młodych mieszkańców powiatu

W powiecie piaseczyńskim powstanie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Powstanie placówki zostanie dofinansowane z unijnego Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Istotą projektu jest pomoc młodym osobom doświadczającym kryzysu psychicznego w miejscu zamieszkania, w szkole, w najbliższym dziecku środowisku, czyli w formule innej niż tradycyjna pomoc ambulatoryjna. Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego to miejsca, gdzie każda osoba w trakcie kryzysu psychicznego i po jego zakończeniu może uzyskać wsparcie.

Udzielać go będą wielospecjalistyczne zespoły m.in. psycholodzy, terapeuci, pedagodzy, lekarze, pracownicy pomocy społecznej. Pomocą, oprócz pacjenta, mogą być objęci także rodzina i rówieśnicy. Chodzi o pomoc zintegrowaną, czyli taką, która obejmuje różne aspekty życia osób zmagających się z problemami psychicznymi i ich otoczenie.

– Cieszę się, że Centrum powstanie – mówi Ewa Lubianiec, członek Zarządu Powiatu. Skala problemu jest ogromna, i to w całym kraju, a placówki tego typu są rzadkością. Podobny punkt działa na warszawskich Bielanach i już teraz możemy mówić o jego sukcesie. Ten model pomocy środowiskowej, kiedy specjalista wychodzi zza biurka i wnika w przestrzeń życia dziecka, jest w mojej ocenie najwłaściwszym kierunkiem pomocowym i jest bardzo skuteczny. Wierzę, że sprawdzi się i w naszym powiecie, dając wsparcie i pomoc zarówno dzieciom jak i ich rodzinom – dodaje.

Pomoc w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży będzie świadczona w kilku lokalizacjach na terenie powiatu. Główna siedziba będzie się mieściła przy ul. Szkolnej w Piasecznie, w lokalu po Powiatowym Urzędzie Pracy.

Lider przedsięwzięcia, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, otrzyma prawie 24 miliony zł na jego realizację (z tego 23,4 mln zł to dotacja UE). Partnerami uniwersytetu są: Powiat Piaseczyński, Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarczynie oraz Fundacja Pomóż Dorosnąć.

Kopiuj linkPodziel się na Facebook.comPodziel się na Twitter.com

Wyświetlono: 342

Zobacz również

 • 22.09.2020 Społeczeństwo

  Rolniku, Twoje dane są bezpieczne!

  Powszechny Spis Rolny 2020, tak jak wszystkie prowadzone przez statystykę publiczną badania, jest realizowany z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa i w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne. Narzędzia...
 • 23.09.2020 Samorząd

  Zapraszamy do oglądania sesji Rady Miejskiej na esesja.tv

  We wtorek 29 września o godz. 15.30 odbędzie się XXXVII sesja Rady Miejskiej Góry Kalwarii. Będzie ona transmitowana na stronie: https://esesja.tv/transmisje_z_obrad/550/rada-miejska-gory-kalwarii.htm Z...
 • 24.09.2020 Kultura

  Wielkie dzieła na wielki jubileusz

  Hala sportowa przy ul. por. Białka w Górze Kalwarii zamieni się w niedzielę 27 września w salę koncertową. Jesteśmy pewni, że ten, kto weźmie udział w tym wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, jeszcze...

Gmina Góra Kalwaria

Adres:

05-530 Góra Kalwaria

ul. 3 Maja 10

 

22 727 34 11-13

umig@gorakalwaria.pl

Godziny pracy urzędu:

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria jest otwarty w godzinach:

poniedziałek: 800 – 1700

wtorek: 800 - 1600

środa: 800 - 1600

czwartek: 800 - 1600

piątek: 800 - 1500

Powrót do góry