Gmina Góra Kalwaria

Samorządowcy metropolii warszawskiej zaapelowali do premiera


We wtorek odbyło się w Warszawie spotkanie włodarzy stolicy oraz gmin położonych wokół niej, w tym Góry Kalwarii. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie w apelu do premiera zwrócili się o pilne uruchomienie wsparcia dla samorządów w związku z ubytkami w budżetach gmin wywołanymi pandemią

Pełna treść pisma, podpisanego także przez Burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego, brzmi:

„Apel samorządów Metropolii Warszawskiej  
Szanowny Panie Premierze,

Ze zdumieniem przyjęliśmy publikację na profilu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów materiału wideo, poświęconego samorządom. Materiał ten odbieramy jako skrajnie oszczędne gospodarowanie prawdą.
Od 2015 roku wszystkie polskie samorządy doświadczają gwałtownego wzrostu bieżących kosztów funkcjonowania. Na skutek decyzji podejmowanych na szczeblu centralnym, drożała np. energia elektryczna, koszty zagospodarowania odpadów, koszty pracy, usług. Tylko w obszarze oświaty w ciągu 5 lat tzw. luka oświatowa wzrosła o niemal 9 mld złotych. Niemal tysiącu polskich samorządów grozi utrata płynności finansowej.
Na to wszystko nakłada się olbrzymia skala kryzysu, którą wywołała pandemia COVID-19. W ciągu kilku tygodni, nasze dotychczasowe życie, wszystkich Polek i Polaków, zostało poważnie zaburzone. System ochrony zdrowia stanął na krawędzi załamania, los dziesiątek tysięcy firm, setek tysięcy miejsc pracy stoi pod znakiem zapytania.

Kryzys szczególnie mocno uderzył w samorządy. Od pierwszych dni samorządy w całej Polsce były na pierwszej linii frontu walki z pandemią COVID-19. To na szczeblu samorządowym wprowadzane były ograniczenia w ruchu i w korzystaniu z transportu publicznego; to samorządy z dnia na dzień zostały postawione przed koniecznością całkowitego przeorganizowania życia szkół, przedszkoli i żłobków. To wreszcie samorządy musiały przygotować zupełnie nowy system pomocy dla osób najsłabszych, np. seniorów, najbardziej zagrożonych chorobą, z dnia na dzień zamkniętych w swoich domach. To samorządy z własnych funduszy zamawiały dodatkowe transporty środków ochronnych dla placówek służby zdrowia i dodatkowy sprzęt ratujący życie do szpitali. To w końcu samorządy jako pierwsze, w dużej mierze zakupiły maseczki i inne środki ochrony, starając się ochronić zdrowie i życie mieszkańców.

Dziś to samorządy ponoszą olbrzymie konsekwencje wstrząsu w gospodarce. Z miesiąca na miesiąc wpływy samorządów z tytułu dochodów z podatków PIT i CIT dramatycznie maleją. Mówimy o setkach milionów złotych ubytku w kasach miast i gmin. Przez nasze lokalne społeczności przetacza się finansowe tsunami, którego skutków wciąż nie sposób w pełni oszacować. Te zawirowania mogą mieć potężny, negatywny wpływ na jakość życia Polek i Polaków, ponieważ to samorządy lokalne dostarczają największą część usług publicznych dla mieszkańców naszego kraju. Nie mając instrumentów, jakie są do dyspozycji instytucji szczebla centralnego (uchwalanie prawa, system podatkowy, narzędzia związane z długiem publicznym i in.), możemy być zmuszeni do drastycznego obniżania jakości oferowanych przez nas mieszkańcom usług publicznych, podnoszenia ich kosztów – bądź obu tych rzeczy naraz.

Panie Premierze, film przygotowany przez Pana współpracowników nie zaczaruje rzeczywistości. Dlatego wspólnie, w imieniu gmin metropolii warszawskiej, po raz kolejny apelujemy do Pana Premiera, do Rządu RP, o pilne uruchomienie adekwatnego wsparcia dla samorządów. Dotychczasowa pomoc, udzielona przez rząd samorządom, jest dalece niewystarczająca.  Propaganda tego nie zmieni.
Apelujemy o realne wsparcie, abyśmy byli w stanie świadczyć pomoc naszym mieszkańcom, ratować miejsca pracy,  wzmacniać system ochrony zdrowia i zapewniać właściwą jakość życia mieszkańców naszych miast, miasteczek i wsi.  To powinien być nasz wspólny cel.

Przedstawiciele metropolii warszawskiej”.

Kopiuj linkPodziel się na Facebook.comPodziel się na Twitter.com

Wyświetlono: 555

Zobacz również

Gmina Góra Kalwaria

Adres:

05-530 Góra Kalwaria

ul. 3 Maja 10

 

22 727 34 11-13

umig@gorakalwaria.pl

Godziny pracy urzędu:

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria jest otwarty w godzinach:

poniedziałek: 800 – 1700

wtorek: 800 - 1600

środa: 800 - 1600

czwartek: 800 - 1600

piątek: 800 - 1500

Powrót do góry